Wystawa "Społeczeństwo" w ramach cyklu Tożsamość. 100 lat polskiej architektury
fot. materiały prasowe organizatora
Trwa cykl wystaw pt. "Tożsamość. Sto lat polskiej architektury”, w ramach którego będzie można oglądać w sumie aż pięć ekspozycji prezentowanych w pięciu, różnych miastach Polski. Każda z wystaw przygląda się innemu fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku.
Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października 2019 roku o godzinie 18:00 w Lublinie. Miejsce: Spotkania Kultur. Ekspozycja czynna będzie do 15 grudnia 2019 roku. Godziny otwarcia: poniedziałek: nieczynne, wtorki: 10.00–17.00, środy, czwartki i piątki: 15.00–19.00, soboty i niedziele: 11.00–18.00.
Opis organizatora:
Wystawa „Społeczeństwo” prezentuje przykłady architektury i projektowania miasta po 1956 roku, które wpłynęły na tożsamość współczesnego Lublina. Realizowane wówczas budownictwo mieszkaniowe przyjęło formę nowoczesnych osiedli o przyjaznych mieszkańcom przestrzeniach wspólnych, wyposażonych w zieleń i infrastrukturę – place zabaw oraz obiekty oświatowe, handlowe, itp. Wybudowano też wiele istotnych dla lublinian obiektów, jak dworzec autobusowy, Powszechny Dom Towarowy, nowe gmachy Dzielnicy Uniwersyteckiej. W planie urbanistycznym Lublina, przygotowanym przez zespół Romualda Dylewskiego, nakreślono kontynuowane do dzisiaj kierunki rozwoju miasta, w oparciu o idee strefowania, tworzenia dzielnicowych centrów i wykorzystania ukształtowania terenu. W 25. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku odsłonięto pomnik i mauzoleum, symbolizujące wielką traumę i zmianę struktury społecznościowej miasta.
Kuratorzy: Marcin Semeniuk, Karol Krupa
Źródło: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i Spotkania Kultur
Data publikacji: 22.09.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»