Festiwal Utajone Miasto / Otwarte Miasto 2020
fot. mat. prasowe
To już trzecia odsłona Festiwalu Utajone Miasto / Otwarte Miasto 2020. Festiwal rozpoczął się w sierpniu i potrwa do 17 października. Co jeszcze przed nami?
Utajone miasto/Otwarte miasto to połączenie dwóch festiwali, które w wyniku pandemii nie mogły odbyć się w tradycyjnych warunkach. Wydarzenie odbywa się tym razem w zabytkowym Ogrodzie Saskim w Lublinie i w wybranych miejscach w centrum miasta.
Podczas trzeciej odsłony w ramach tegorocznego Festiwalu prace zaprezentują: Barbara Gryka, Zuzanna Janin, Piotr Skiba, Wojciech Bąkowski, Grzegorz Drozd.
Opis organizatora:
W pierwotnym założeniu wystawa „Utajone miasto” miała stać się rewersem festiwalu „Otwarte miasto”. Oba wydarzenia miały ze sobą korespondować, wchodzić w spór, wzajemnie dopowiadać się, uzupełniać i komentować. Wystawa „Otwarte miasto” miała być przede wszystkim gestem skierowanym w sam środek życia społecznego, wychylać się w przyszłość, antycypować ledwie wyłaniające się znaki nowych światów. Natomiast zatopiona w parkową niespieszność wystawa „Utajone miasto” – skierowana zaś w czas długiego trwania, w historyczną refleksyjność, namysł, medytację, przywoływać obrazy przeszłości, odsłaniać kolejne warstwy naszego dziedzictwa.
Koronawirusowe ograniczenia sprawiły, że musieliśmy zmodyfikować nasze plany. W efekcie, zamiast dwóch dużych festiwali proponujemy artystom i mieszkańcom Lublina jeden skromniejszy: „Utajone miasto/Otwarte miasto”. Inaczej niż dotychczas musimy zorganizować i otworzyć wystawę: zamiast manifestacji obecności sztuki w przestrzeni publicznej podczas wernisażowego pochodu ulicami Lublina, odbędą się skromne otwarcia poszczególnych prac. Wystawa „Utajone miasto/Otwarte miasto” ujawniać się będzie w kolejnych odsłonach, tajemniczo i niespodziewanie.
Festiwal „Utajone miasto/Otwarte miasto” rozegra się w zabytkowym Ogrodzie Saskim i w wybranych przestrzeniach historycznego centrum Lublina. W parku chcemy stworzyć otwartą dla wszystkich wystawę sztuki współczesnej. W mieście kurator tegorocznego festiwalu Zbigniew Libera zapyta o miejsce artysty we współczesnym świecie, inspirując się samotną akcją tureckiego performera Erdema Gündüza.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 23.09.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»