KRAKOW DESIGN STREET
KRAKOW DESIGN STREET
15 czerwiec 2013 w godzinach od 12.00 do 22.00, ul. Zabłocie
Polish Design była pierwszą wystawą zorganizowaną przez Dorota Koziara Studio w Mediolanie oraz Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie. Było pierwszą zbiorową prezentacja polskiego designu, zorganizowaną dzięki wsparciu instytucji państwowych, która miała miejsce w ramach najważniejszego wydarzenia na świecie w dziedzinach designu jakim jest Salone del Mobile w Mediolanie. Wystawa odbyła się w ramach Fuori Salone w Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu, które jest historycznym miejscem na mapie Mediolanu, od którego zaczęły się kilkanaście lat temu wszystkie wydarzenia w ramach Fuori Salone. Firmami które brały udział w wystawie były ASTRINI DESIGN, LANDOR POLSKA i PLANIKA. Z inicjatywy krakowskiej firmy Landor Polska, która była jednym z uczestników tej wystawy, pokazujemy ją właśnie w Krakowie, mieście bliźniaczym dla Mediolanu. Układ o współpracy oba miasta podpisały już w 2001 roku. Wystawa będzie inauguracją dzielności Showroom Landor w Krakowie, miejsca w którym odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia, wystawy i konferencje związane ze światem designu, architektury i sztuki. Do wystawy POLISH DESIGN w Krakowie została zaproszona firma DELIVIE z Małopolski, która pokazywała swoje prace w Mediolanie na wystawie Must Have, Ventura Lambrate. W ramach krakowskiej edycji POLISH DESIGN pokażemy także stoły RT01 projektu krakowskich architektów Sotyrysa i Aleksandra Pantopulos produkowane przez firmę RAPTOR. Projekt ten znalazł się wśród 5 wyselekcjonowanych produktów z całego świata na wystawie SELECTED OBJECT w Temporary Museum For new Design, Superstudio Piu także podczas tegorocznego Salone del Mobile w Mediolanie. Z inicjatywy firmy Landor Polska we współpracy z Dorota Koziara Studio oraz Jerzym Dobrzańskim, która zaprosiła do współpracy w ramach tego wydarzenia inne firmy i instytucje państwowe operujące w dzielnicy Krakowa Zabłocie, zrodził się pomysł zorganizowania w Krakowie festiwalu o nazwie DESIGN STREET, którego pierwsza edycja odbędzie się w tym samym dniu co otwarcie wystawy POLISH DESIGN.
Założeniem ogólnym festiwalu DESIGN STREET jest multidyscyplinarność ze szczególnym naciskiem na design, projektowanie architektoniczne, sztuki czyste, multimedia, food design. Główną ideą w ramach DESIGN STREET w przestrzeni firmy Landor Polska, będzie zaproszenie do dyskusji na temat polskiego designu w kontekście międzynarodowym. Szczególnie uwzględnić chcemy znaczenie tak ważnego dla historii projektowania w Polsce środowiska krakowskiego i całego regionu Małopolski oraz możliwości rozwoju regionu poprzez design.Kolejnym ważnym aspektem festiwalu jest podniesienie rangi społeczno - kulturalnej samej dzielnicy Krakowa jaką jest odradzające się Zabłocie.
PROGRAM
12.00 Konferencja prasowa
12:30 - 13:00 Prezentacja środowiska związanego ze światem designu, sztuki, kultury i przemysłu operującego na krakowskim Zabłociu. Wystawy , koncert, pokazy multimedialne, prezentacje food design - wszystko na zamkniętej tylko na rzecz tego wydarzenia ulicy Zabłocie oraz w siedzibach studiów projektowych, atelier artystów i siedzibach firm. W ramach inicjatywy - Zabłocie otwiera się na wspólne działania.
13:00 15 minutowe prezentacje firm biorących udział w wydarzeniu mających swoje siedziby na krakowskim Zabłociu
CIRCLE DESIGN
1. Landor Polska
2. gOffline
3. Quickstone
4. Wytwórnia
5. PanKreator
6. AMA Szkoła Animacji
7. MOCAK
8. Tuban - Świat baniek mydlanych
9. Fabryka (TBC)
10. Towarzystwo Ład
11. Archicadownia
FOOD DESIGN (TBC)
1. Yellow dog
2. Konfederacka 4
3. Youmiko Sushi
4. Bal
15:00 Atrakcja dla uczestników we wszystkich grupach wiekowych Wielkie bańki mydlane ? próba pobicia rekordu zamknięcia jak największej liczby osób w jednej bańce mydlanej.
16:00 Debata POLISH DESIGN - DESIGN IN KRAKOW AND MALOPOLSKA REGION Tematem dyskusji będzie sytuacja polskiego designu w kontekście międzynarodowym i krajowym, ze szczególnym naciskiem na region Małopolski i jego stolice Kraków. Znaczenie środowiska krakowskiego w rozwoju designu polskiego oraz możliwości rozwoju regionu poprzez design.
Otwarcie dyskusji - Dyskusja rozpocznie się prezentacja książki "Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku" autorstwa Pani Czesławy Frejlich, redaktor naczelnej pisma "2+3D", zaproszeni do dyskusji:
1. Czesława Frejlich - Redaktor naczelna ?2+3D?
2. Piotr Bożyk - Prof. Wydział Form Przemysłowych ASP w Krakowie
3. Jerzy Dobrzański - Projektant, artysta
4. Paweł Małek - Project manager, Landor Polska
5. Roksana Stóżyk - Właściciel marki Astrini Design
6. Michele Addante - Manager, Planika
7. Katarzyna Grabka - Dyrektor Generalny, Delivié
8. Katarzyna Bury - Właściciel firmy Delivié
9. Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta do spraw Kultury i Promocji Miasta Krakowa
10. Maria Anna Potocka - Dyrektor muzeum MOCAK
11. Anita Balic - Kurator, Manager kultury, dziennikarz. Właścicielka Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu. Założycielka fundacji Fly with Art.
12. Grażyna Brylewska - Właścicielka Galerii BB w Krakowie i we Wrocławiu. Założycielka fundacji Fly with Art.
13. Dorota Koziara Art Director wystawy Polish Design w Mediolanie
18:00 POLISH DESIGN otwarcie wystawy Art. Dyrektor Dorota Koziara organizator Dorota Koziara Studio i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Straw Zagranicznych i Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie. Firmy uczestniczące w wystawie : Astrini Design, Landor Polska, Planika, Delivié. 18:45 GALERIA ŚCIANA "Galeria Ściana" jako otwarta przestrzeń prezentacji sztuki współczesnej
18:00 POLISH DESIGN otwarcie wystawy Art. Dyrektor Dorota Koziara organizator Dorota Koziara Studio i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Ministerstwem Straw Zagranicznych i Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie. Firmy uczestniczące w wystawie : Astrini Design, Landor Polska, Planika, Delivié.
18:45 GALERIA ŚCIANA "Galeria Ściana" jako otwarta przestrzeń prezentacji sztuki współczesnej znajduje się w krakowskiej dzielnicy Zabłocie pomiędzy starą fabryką Miraculum a nowymi Loftami w Młynie. "Galeria Ściana" to projekcje wideo, instalacje przestrzenne, fotografia i malarstwo. Dostępna jest dla odbiorców 24 h. Dzięki zastosowaniu mobilnych qr kodów ( quickstone ) galeria udostępnia swoją kolekcję wszystkim przechodniom i zagubionym turystom na Zabłociu. W ramach "Design Street" nowo otwarta "Galeria Ściana" we współpracy z "Galerią Malarstwa ASP w Krakowie" prezentuje wystawę inauguracyjną pt. "Demonstarcia". W wystawie udział biorą: Jagoda Przybylak, Joanna Zemanek, Grzegorz Sztwiertnia, Witold Stelmachniewicz, Jerzy Dobrzański, Bartosz Kokosiński, Piotr Bujak, Mychajlo Barabasz, Oleksij Choroszko, Seghij Petljuk, oraz studenci II Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie prowadzonej przez Grzegorza Sztwiertnie, Zbigniewa Sałaja i Dominika Stanisławskiego
18:45 HISTORIA KINEFORM Projekcja filmu " Historia Kineform" autorstwa Daniela Rycharskiego i Michała Zawady o Prof. Andrzeju Pawłowskim, twórcy Wydziału Form Przemysłowych na krakowskiej ASP
20:00 Koncert zespołu TOO BLACK PROJECT
Data publikacji: 10.06.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»