PIOTR KOZIEJ "Psucie" zabytków - wykład
Architekci przebudowują zabytki. Psują czy poprawiają? Robią to lepiej lub gorzej. Robią to nie od dzisiaj. Wolno im, czy nie wolno? Co by było, gdyby tego nie robili?
Zabytki - to wynik pracy architektów, mistrzów budowlanych minionych wieków. Ich pracę akceptujemy, podziwiamy, niemalże czcimy. Nie oceniamy jej w kategoriach estetycznych, funkcjonalnych, ekonomicznych. To przecież zabytki! To pamiątki historii. A historia to takie koło, które tocząc się przez wieki pozostawia rzeczy wspaniałe, gorsze eliminuje, inne zmienia. Dopiero bowiem koegzystencja architektury tej współczesnej, tej sprzed wieku i tej sprzed wieków, architektury o różnych rodowodach, architektury, w której twórcy udało się ukryć współczesny sobie czas - stanowi o jej prawdziwej wartości. Jak ocenią nasze starania, naszą dzisiejszą architekturę przyszłe pokolenia - za 100, 200, 300 lat? Pewnie tak jak my dzisiaj oceniamy architekturę sprzed 100, 200, 300 lat. I też będą twierdzić, że historia już się skończyła, i że teraz jest już tylko współczesność.
Piotr Koziej (ur.1957), architekt, absolwent wydziału architektury Politechniki Gdańskiej. Studiował również w Ecole d'Architecture de Marseille-Luminy w ramach "Certificat d'Etudes approfondies Architecture et Nouvelles Technologies" w Marsylii we Francji. Po studiach wrócił do Torunia, gdzie związał się z Pracowniami Konserwacji Zabytków. W 1991 roku założył własną Pracownię. Projektuje, próbując łączyć historyczną formę ze współczesną formą i funkcją. Jest autorem rewitalizacji wielu toruńskich obiektów na Starym i Nowym Mieście. Projektowane przez niego obiekty zdobywały w Toruniu wyróżnienia i nagrody w konkursie "Obiekt roku". Od wielu lat jest prezesem Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Toruniu, a także członkiem Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Związany rodzinnie i uczuciowo z Toruniem.
architektura w wozowni / autorka projektu: Teresa Dudzińska
wykład / wstęp wolny
27 stycznia 2014 (poniedziałek), godz. 17.00
Strona wykładu: wozownia.pl
Data publikacji: 14.01.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»